[vc_row][vc_column]

2. März 2017

Të rishikohet marrëveshja për kufirin me Malin e Zi

Marrëveshja për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi dhe marrëveshja për “Bashkësinë e komunave serbe” kanë thelluar dallimet midis forcave politike shqiptare në Republikën e Kosovës dhe midis shqiptarëve përgjithësisht. Lëshimet e mëdha që i janë bërë Serbisë nuk janë miratuar nga pjesa dërrmuese e qytetarëve të Republikës. Pakënaqësi të mëdha ka shkaktuar edhe marrëveshja që Qeveria e Republikës së Kosovës ka nënshkruar me Malin e Zi për shënimin e vijës kufitare. Sipas ekspertëve të pavarur, me këtë marrëveshje, Republika e Kosovës humb rreth 8200 hektarë tokë. Këmbëngulja dhe trysnia e krerëve të institucioneve të Republikës së Kosovës për […]
4. Februar 2017

Letër ngushëllimi familjes së shkrimtarit Dritëro Agolli

E nderuara familje e Dritëro Agollit, Me pikëllim të thellë morëm lajmin për ndarjen nga jeta të më të dashurit tuaj Dritëro Agolli. Me këtë rast duam të ju shprehim ngushëllimet tona më të sinqerta. Dritëro Agolli ka qenë dhe do të mbetet ikonë e letërsisë dhe e kulturës kombëtare. Ai ishte frymëzimi i i brezave për liri në të gjitha trojet shqiptare. Do të mbetet i përjetshëm dhe dritërues me veprat e tij! Në këto momente të rënda për ju, ne shoqëria «Lëvizja» duke bashkëndjerë dhimbjen që keni, jemi me mendje e me zemër pranë jush, duke ju dhënë […]
20. Januar 2017

Shoqëria «LËVIZJA» mbështet protestën në Colmar të Francës

Nesër, më 21 janar 2017 në Colmar të Francës do të mbahet një protestë kundër ndalimit të padrejtë të gjeneralit të UÇK-së, Ramush Haradinaj, si dhe moslirimit të plotë të tij nga Franca. Shoqëria «Lëvizja» e konsideron ndalimin dhe mbajtjen nën arrest të Ramush Haradinajt, një akt politik dhe kërkon lirimin e menjëhershëm e të pakusht të tij. Shoqëria «Lëvizja» e mbështetë këtë protestë legjitime dhe fton të gjithë anëtarët e simpatizantët e saj që t’i bashkohen kësaj proteste. Shoqëria «Lëvizja» fton posaçërisht degët e saj në Francë, Zvicër dhe Gjermani, të tregohen në nivelin e mobilizimit, në mënyrë që […]
20. Januar 2017

Fjala e hapjes në simpozium nga Kryetari Xhevat Bislimi

Të nderuar të pranishëm ! Para se të lexoj fjalën time po citoj dy citate-thënie nga Heronjtë tanë : njëri është i Kadri zekës dhe tjetri i Jusuf Gërvallës. “…..Vetëm bashkimi i të gjithë shqiptarëve, pa dallim feje, klase a pikëpamjesh politike mund të shpëtojë atdheun tonë nga kthetrat e përgjakshme të armiqve ». (Kadri Zeka) “…..Në ballë të këtij populli dhe te këmbët e këtij populli, flijimi dhe vdekja për realizimin e aspiratave të tij, do të na vijnë si përjetimi më i bukur e më fisnik në gjithë jetën. Dhe s`do të ketë forcë, që të na ndalë […]
13. Januar 2017

Shoqëria «LËVIZJA» mbështet protestën në Gjenevë

Më 14 janar 2017 në Gjenevë do të mbahet një protestë kundër ndalimit të padrejtë të gjeneralit të UÇK-së, Ramush Haradinaj, si dhe moslirimit të plotë të tij nga Franca. Shoqëria „Lëvizja“ e konsideron ndalimin dhe mbajtjen nën arrest të Ramush Haradinajt, një akt politik dhe kërkon lirimin e menjëhershëm e të pakusht të tij. Shoqëria „Lëvizja“ e mbështetë këtë protestë legjitime dhe fton të gjithë anëtarët e simpatizantët e saj që t’i bashkohen kësaj proteste. Protesta mbahet të shtunën më 14 janar 2017 duke filluar nga ora 14:00 në këtë adresë: Plaine de Plainpalais CH-1205 Geneve Kryesia e Shoqërisë […]
11. Januar 2017

SIMPOZIUM SHKENCOR „THEMELIMI I LËVIZJES – LPK DHE HERONJTË E JANARIT 1982“

 SHOQËRIA “LËVIZJA” INSTITUTI ALBANOLOGJIK – DEGA E HISTORISË SHOQATA E TË BURGOSURVE POLITIKË TË KOSOVËS   SIMPOZIUM SHKENCOR THEMELIMI I LËVIZJES – LPK DHE HERONJTË E JANARIT 1982 Prishtinë, e martë, 17 janar 2017, në orën 10:0o Këshilli Organizues Hysen Matoshi Xhevat Bislimi Hydajet Hyseni Sadri Ramabaja Memli Krasniqi   Programi Seanca e hapjes, më 17 janar 2017, ora 10:00 – 14:00 Vendi: Prishtinë, Instituti Albanologjik Kryesia e punës: Hysen Matoshi, Alfred Moisiu, Hydajet Hyseni Fjala e hapjes: Xhevat Bislimi, kryetar i Shoqërisë “Lëvizja” Fjalë përshëndetëse: Hysen Matoshi, drejtor i Instituti Albanologjik Hydajet Hyseni, kryetar i Shoqatës së të Burgosurve […]
8. Januar 2017

KARVANI I HOMAZHEVE “FLAKA E JANARIT” – 2017

  Shoqëria Kulturoro – artistike “Lulet e Malësisë”, bashkë me Shoqatën e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare ( ShVL – UÇK ) dhe Shoqëria “Lëvizja”, do të organizojnë karvanin e homazheve me rastin e manifestimit tradicional “Flaka e Janarit”- 2017.   – Homazhet do të fillojnë më dt: 14 janar, 2017 (e shtunë), në anën e:   Strugë – Delgozhdë; 10:30h vend’prehja e Nuri Mazari, Selman Seferi , Islam Veliu dhe Refajet Dervishi. Strugë – Veleshtë; 11:30h vend’prehja e Naser Hani, Gëzim Kaleci Strugë – Ladorishtë; 12:30h vend’prehja e Kadri Llabënishti Kërçovë – Llaxhe; 13:30h vend’prehja e Gafurr […]
31. Dezember 2016

Gëzuar Vitin e Ri 2017!

Të nderuar anëtarë e përkrahës të shoqërisë „Lëvizja“ Viti që po e lëmë pas, ishte vit i konsolidimit të shoqërisë „Lëvizja“. Shoqëria „Lëvizja“, duke qenë një organizim vullnetar e joqeveritar, qëllimi kryesor i së cilës është mbledhja, ruajtja, kultivimi, mbrojtja, promovimi dhe afirmimi i vlerave të veprimtarisë çlirimtare të LPK-së dhe veprimtarisë së fshehtë në të gjitha trojet e pushtuara si dhe kudo që ka vepruar si organizatë, ka arritur që në vitin 2016 të themelojë degët e saj në Kosovë, Zvicër, Gjermani, Austri dhe Francë. Po ashtu ajo ka mbajtur Kuvendin e parë Zgjedhor nga i cili ka dalë […]
26. Dezember 2016

Simpozium shkencor me rastin e 35 vjetorit të bashkimit të organizatave atdhetare – themelimit të “Lëvizjes”

Simpoziumi shkencor  “Themelimi i Lëvizjes dhe Heronjtë e 17 janarit 1982” do të organizohet nga Shoqëria “Lëvizja”, Institutit Albanologjik – Dega e Historisë dhe Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës më 17 janar 2017. Kjo veprimtari synon të kthejë vëmendjen te një ngjarje e rëndësishme, siç ishte bashkimi i organizatave atdhetare dhe themelimi i Lëvizjes, që kundruar në kontekstin kohor erdhi pas demonstratave të vitit 1981. Ky simpozium do të trajtojë  rrethanat e përgjithshme politike, ushtarake, ekonomike, arsimore, kulturore etj., në të cilat u ndodhën shqiptarët në fillim të viteve të 80-ta. Gjithashtu nëpërmjet tij synohet të ofrohet edhe […]
3. Dezember 2016

Edhe në Francë u themelua Dega e Shoqatës „Lëvizja“

Sot, më 3 dhjetor 2016 u mbajt Kuvendi për themelimin e Degës së Shoqatës „Levizja“ në Francë. Takimi-kuvendi u mbajt në qytetin e njohur të Francës, në Lion. Në Kuvend morën pjesë edhe përfaqësues nga Parisi e nga Provinsa. Mbështetjen dhe pëlqimin e tyre për themelimin e Degës e dhanë edhe bashkëveprimtarët nga Belfori, Marseji e Myluza. Kryetar i Deges u zgjodh veprimtari i dalluar i LPK-së, Osman Zymberi (Tetovë-Paris), nënkryetar Sejdulla Syla (Viti-Lion) dhe sekretar Fejzulla Veliu-Berisha (Skënderaj-Paris), ndërsa anëtar të Kryesisë Mustafë Alimusaj (Deçan-Belfor) dhe Enver Ademi (Drenas-Lion). Është lënë mundësia edhe për dy anëtarë Kryesie pasi të […]
[/vc_column][/vc_row]